Význam standardizace datových souborů

 

Základním softwarovým problémem dnešního světa IT není nedostupnost programů, ale neexistence datových standardů v mnoha oblastech. Standardy definované nezávislými institucemi umožňují přenos informací bez ohledu na používaný software i hardware a zvyšují bezpečnost toku informací. Jejich neexistence v mnoha oblastech je brzdou rozvoje a bezpečnostním rizikem. Velké softwarové firmy se však snaží (zatím úspěšně) zavádět jako „standardy“ své vlastní formáty, a tím si udržovat monopol na jejich zpracování.

  • Nezávislými organizacemi vytvořené standardy existují vlastně pouze pro oblast webu, kde by měl formát webových stránek (XHTML) splňovat standard konsorcia W3C (www.w3.org). Stránka vytvořená podle standardu by se měla zobrazit ve všech prohlížečích správně.
  • V oblasti grafiky jsou standardizované formáty rastrových obrázků (JPG, GIF, TIFF apod.). V oblasti vektorové grafiky používá každý profesionální editor svůj vlastní datový formát (AI, CDR,…).
  • Pro textové dokumenty neexistují obecně používané standardy snad kromě již zastaralého formátu RTF.
  • Pro tabulky neexistují obecné standardy, nejvíce se používá formát XLSX.
  • Formáty zvukových a video souborů (MP3, MPEG-4) jsou volně popsány, ale podléhají licenčním podmínkám. I zde se prosazují komerční formáty (WMA, WMV, MOV).

 

<< Předchozí téma                                Další téma >>